Kalászosok, kukorica (takarmány, csemege), repce, olajretek, len és cukorrépa posztemergens gyomirtására.
Kiváló gyomirtó hatás fészkesvirágzatú, keserűfű- és burgonyaféle gyomnövények ellen.
Rendkívül szelektív hormontartalmú készítmény.
Kiváló kombinációs partner.
(Salix spp.)
(Populus spp.)
Őszi káposztarepce (Brassica napus ssp. Napus)
Mustár (Brassica spp.)
Olajretek (Raphanus sativus oleifera)
Cukorrépa (Beta vulgaris ssp. vulgaris)
Rostlen
A termék hatékony a következő gyomok ellen
A teljes hatékonysági információkért forduljon a cimkéhez
Cimke keresése ehhez a termékhez600 g/l klopiralid (48,5 m/m %)
Cukorrépában elsősorban mezei acattal (Cirsium arvense), parlagfűvel (Ambrosia artemisiifolia), szerbtövis fajokkal, keserűfű fajokkal, napraforgó árvakeléssel fertőzött területek gyomirtására javasolható. A készítményt a cukorrépa 4-6 leveles állapotában kell kijuttatni 0,2-0,3 l/ha dózisban. A magról kelő kétszikű gyomnövények, a vidrakeserűfű (Persicaria amphibia) 2-4 valódi leveles, a mezei acat tőlevélrózsás állapotában a legérzékenyebb a készítményre. 25 ºC felett a fokozott fitotoxicitási veszély miatt a szer nem használható.
Kukoricában (szemes, siló, csemege) a kultúrnövény 3 leveles állapotától a 6 leveles fenológiai állapotáig juttatható ki. A mezei acat tőlevélrózsás, az árvakelésű napraforgó 4-6 leveles fejlettségénél a legérzékenyebb a készítményre.
Őszi búza, tavaszi búza, őszi árpa, tavaszi árpa, zab, rozs, tritikále kultúrákban a készítményt a kultúrnövény 3 leveles korától a szárba indulás kezdetéig lehet kijuttatni 0,125-0,2 l/ha dózisban, a magról kelő kétszikű gyomnövények 2-4 valódi leveles, a mezei acat tőlevélrózsás állapotában. Kalászosokban elsősorban 2,4-D, MCPA, fluroxipir hatóanyagú készítményekkel kombinációban javasolt felhasználni, ez esetben mindig figyelembe kell venni a kombinációs partner engedélyokirat szerinti kijuttatási paramétereit. Más engedélyezett készítménnyel kombinációban alkalmazva a szer mennyiségét 0,125-0,15 l/ha mennyiségig lehet csökkenteni. Őszi káposztarepcében a kultúrnövény 4 leveles állapotától a virágbimbók megjelenéséig juttatható ki a készítmény 0,125-0,2 l/ha dózisban.
Olajretekben a kultúrnövény 4-6 leveles fejlettségi állapotában kell a készítményt kijuttatni. A magról kelő kétszikű gyomnövények 2-4 valódi leveles, a mezei acat tőlevélrózsás állapotában a legérzékenyebb a készítményre.
Rostlen, olajlen kultúrákban a kultúrnövény 8-12 cm-es fejlettségekor kell a kezelést elvégezni.
Kiskultúrás felhasználások a felhasználó saját felelősségére a 1107/2009 EK rendelet 51. cikke alapján:
Másodéves vagy idősebb kocsányos tölgy, kocsánytalan tölgy, csertölgy és vörös tölgy erdősítésekben lehet kijuttatni, akácsarjak, valamint magról kelő és évelő kétszikű gyomnövények ellen posztemergensen, 0,2-0,4 l/ha dózisban. A készítményt szelektíven lehet alkalmazni a levelek viaszrétegének kialakulása után, beérett bőrszerű lomblevél állapotban.
Másodéves vagy idősebb erdeifenyő erdősítésekben 0,2-0,4 l/ha dózisban augusztus közepétől a fenyőtűk viaszos állapotában lehet kijuttatni posztemergensen, akácsarjak, valamint magról kelő és évelő kétszikű gyomnövények ellen.
Erdészeti vágásterületek kezelésére a teljes vegetációs időszakban felhasználható akácsarjak, valamint magról kelő és évelő kétszikű gyomnövények ellen posztemergensen, 0,2-0,4 l/ha dózisban. A készítmény földi kijuttatással CDA technológiával 20-30 l/ha, vagy hidraulikus cseppképzéssel 100- 300 l/ha permetlével alkalmazható. Légi kijuttatással 50-80 l/ha permetlével juttatható ki. Legfeljebb 3 cm átmérőjű, de 1,5 m-nél nem hosszabb akác sarjak ellen hatékonyan alkalmazható. Szőlőültetvények környezetében a fitotoxikus tünetek megelőzése céljából legalább 100 m biztonsági távolság fenntartása szükséges.
Erdősítésekben közvetlenül esők után nem szabad a készítményt kijuttatni. Csapadékos időjárás esetén a kezelést 2-3 csapadékmentes napot követően végezzük, hogy a kultúrnövény levelén a védő viaszréteg újból megerősödhessen. Csak ép, egészséges levélzetű kultúrnövényt szabad kezelni, a készítményt 25 °C feletti hőmérsékleten a fokozott fitotoxicitási veszély miatt tilos kijuttatni! Csapadéktól, harmattól nedves növényállományt tilos permetezni! Mivel ezen kiskultúrás felhasználások esetében a kultúrnövény fajok érzékenysége nem igazolt, az üzemi méretű felhasználás előtt célszerű kis területen előzetes vizsgálatot végezni a szelektivitás megállapítására, mielőtt a teljes állományt kezelnék.
Ezekben a kiskultúrákban történő felhasználás esetén a gyomirtó szer hatékonyságáról és szelektivitásáról a felhasználó köteles elektronikus úton az alábbi linken elérhető táblázat kitöltésével (Adatbekérő herbicid hatékonysági és szelektivitási információkról) adatokat szolgáltatni (kijuttatás helye, kezelési információk, alkalmazástechnikai adatok, hatékonysági és szelektivitási adatok) kultúránként legalább 1 területről. A kitöltött táblázatot a ppp.registration@nebih.gov.hu e-mail címre kell megküldeni.
A készítményben lévő klopiralid hormonszerű tüneteket okoz és a piridiloxi-karbonsavak közé tartozik. Hatására az érzékeny gyomok csavarodnak, torzulnak és fokozatosan sárgulnak, majd aztán 2-3 héten belül (a hőmérséklet és az időjárás függvényében) elpusztulnak. A magról kelő és évelő kétszikű gyomnövények közül elsősorban a fészkes virágzatúak, burgonyafélék, pillangós virágú és a keserűfűfélék családjába tartozó gyomfajok ellen hatékony. Erős gyomosodás, fejlettebb gyomnövények esetében, az engedélyokiratban meghatározott magasabb dózisban kell alkalmazni.
Cukorrépa: 0,2-0,3 l/ha
Kalászosok (őszi- és tavaszi búza, őszi- és tavaszi árpa, zab, rozs, tritikále), kukorica (szemes, siló, csemege), repce, len (rost, olaj), olajretek: 0,125-0,2 l/ha.
Kiskultúrás felhasználások a 1107/2009 EK rendelet 51. cikke alapján:
Kocsányos tölgy, kocsánytalan tölgy, csertölgy, vörös tölgy erdősítések (másodéves és idősebb), erdeifenyő erdősítések (másodéves és idősebb), erdészeti vágásterületek: 0,2-0,4 l/ha
folyékony vízoldható koncentrátum (SL)
HRAC 4 (piridin-karboxilsav)
5 literes műanyag palack
Utóvetemény: A készítménnyel kezelt kultúrnövény növényi maradványai károsíthatják az alábbi klopiralid hatóanyagra érzékeny kultúrákat: borsó, bab, csillagfürt és más hüvelyesek, sárgarépa, petrezselyem, pasztinák és más ernyős virágzatú kultúrák, burgonya, saláta és egyéb fészkes virágzatú kultúrnövények. Nem vethetők a fentebb felsorolt érzékeny kultúrák a készítmény kijuttatásával azonos évben, továbbá a kezelést követő tavasszal, amennyiben az előző évben júliusnál később került alkalmazásra a készítmény. A betakarítás után a lehető leghamarabb fel kell aprítani és be kell dolgozni a talajba a növényi maradványokat, hogy azok hamarabb lebomoljanak. Érzékeny növények vetése előtt meg kell győződni arról, hogy a kezelt kultúrnövény maradványai teljesen lebomlottak. A készítménnyel kezelt kalászos kultúra növényi maradványainak bedolgozása után ugyanabban az évben csak ellenálló kultúrák (pl. kalászos) vethetők.
É.V.I.: cukorrépa, kukorica (takarmány, csemege), őszi búza, tavaszi búza, őszi árpa, tavaszi árpa, zab, rozs, tritikále kultúrákban 70 nap, őszi káposztarepce, olajretek, len (rost, olaj) kocsányos tölgy, kocsánytalan tölgy, csertölgy, vörös tölgy, erdei fenyő: előírás szerinti felhasználás esetén nem szükséges
M.V.I.: 0 nap, AKG-ban korlátozás nélkül használható
I. (felsőfokú növényvédelmi képesítéshez kötött)
Légi kijuttatás: Csak erdészeti kultúrákban engedélyezett, amennyiben a kezelés földi kijuttatással nem megvalósítható elsősorban a domborzati viszonyok, vagy a magas aljnövényzet miatt. A légi kijuttatáskor a mező- és erdőgazdasági légi munkavégzésről szóló 44/2005. (V. 6.) FVM-GKM-KvVM együttes rendeletben foglaltaknak megfelelően kell eljárni. A légi felszálláshoz a kijuttatási tervet jóvá kell hagyatni a területileg illetékes megyei kormányhivatallal. A légi permetezés csak elsodródás gátló szórófej használatával végezhető, olyan beállítással, amely biztosítja, hogy a kezelendő kultúrára kerülő permetlé cseppek 50%-os térfogat szerinti átmérője legalább 200 µm. Elsodródást csökkentő adalékanyag egyidejű alkalmazása ugyancsak szükséges. A légi kijuttatáskor a nem-cél növények és a vízi szervezetek védelme érdekében figyelemmel kell lenni a biztonsági sávok betartására!
A növényvédő szereket mindig biztonságosan és felelősségteljesen használja! A készítmény felhasználása előtt olvassa el és kövesse a termék csomagolásán lévő címke felhasználási utasításait valamint az engedélyokiratban szereplő előírásokat!