Sajtó Közlemény •  2024. 11. 19.

A napraforgótermés támogatása megbízható hibridekkel

Something went wrong. Please try again later...

Szerző: Komjáti Hedvig, a Corteva Agriscience magyarországi napraforgó nemesítője

Az elmúlt évek időjárási viszonyai egyre nagyobb szélsőségeket mutatnak. A magyarországi napraforgó termesztőknek e kihívások mellett olyan megbízható hibridekre van szükségük, amelyek stabil betegségellenállósággal rendelkeznek és az egyre hosszabban kitolódó hőstresszt és száraz időszakokat is kellően tudják tolerálni.  

Az Agrárközgazdasági Intézet legfrissebb magyarországi jelentéséből kiderül, hogy a napraforgó 96,9%-os betakarítási szintjén az idei országos termésátlag az előző évi szinthez képest ugyan csökkent, 2,5 t/ha lett, de a 2014 és 2023 közötti 10 év termésátlagát tekintve, jól látható, hogy a napraforgó termése 2,74 t/ha körül mozgott Magyarországon, eltekintve a 2022-es extrém aszályos évtől. Az innovációk révén a terméshozamok növelése érdekében a napraforgó nemesítők olyan hibridek előállításán dolgoznak, amelyek aszályos években is stabil terméshozamot biztosítanak. A termésstabilitással rendelkező, kiszámítható teljesítményű hibridek nemesítéséhez szükséges a peronoszpóra rezisztencia folyamatos megújítása is, amely csapadékosabb évjáratokban hajlamos kialakulni, valamint az ismert betegségek új rasszaival szemben rezisztens hibridek nemesítése. Az időjárási szélsőségek miatt a napraforgó nemesítők egyik fő feladata, hogy azokat a hibrideket szelektálják, amelyek a különböző környezeti tényezők között is egyaránt stabil termést tudnak biztosítani.

A Corteva Agriscience, egy nemzetközi mezőgazdasági tudományos és technológiai vállalat, a globális tesztelési helyszínek különböző éghajlati viszonyok között működő hálózatán keresztül széleskörű rálátást biztosít a napraforgótermesztést fenyegető potenciális veszélyforrásokra. Ez a hálózat lehetővé teszi a vállalat számára, hogy az eredményeknek összesítéséből kiválasszák azokat a hibrideket, amelyek a különböző klimatikus viszonyok között is átlag felett tudnak teremni, hozzájárulva a napraforgó termesztők sikeréhez. A magyar piacon kapható hibrideket a Corteva kutatói peronoszpóra, diaporthe, szártő- és tányér szklerotínia ellen is vizsgálják. A kísérletek a magyarországinál szárazabb éghajlatú területeken, például Romániában, valamint Nyugat-Európa csapadékosabb területein zajlanak. Ez az alapos nemesítői munka biztosítja, hogy a magyar gazdálkodók olyan hibridekhez juthatnak hozzá, amelyek hozzájárulhatnak stabil termésátlagukhoz és profitabilitásuk megőrzéséhez.

A Corteva Pioneer® napraforgó hibridjeivel kapcsolatos tapasztalatairól Bucsok Norbert Dávid, a heves vármegyei Gyöngyös járásában gazdálkodó Nagyréde Agrár Kft. tulajdonosa így nyilatkozott: „Évjárattól függően évről évre 150-250 hektáron termesztünk immár több mint tíz éve magas olajsavtartalmú napraforgómagot. Teljes területen a megbízható és jól bevált Pioneer® hibrideket vetjük. 2019-ben a P64HE118-as hibridet cseréltük le a P64HE133-ra, amely minden évben a magas olajtartalom, a stabil olajsavtartalom mellett tudott termésstabilitást nyújtani a szétaprózódott, heterogén és gyenge talajadottságú területeinken. A P64HE133-as egy átlagos tányérmérettel és növénymagassággal, illetve jó kórtani tulajdonság rendelkező hibrid. Tiszta lelkiismerettel ajánlom minden gazdatársamnak, akik kiszámíthatatlan gazdasági és időjárási körülmények között egy stabil eredményt szeretnének realizálni.”

A Corteva napraforgó hibridjeivel kapcsolatban a gazdálkodók még több információt olvashatnak a Corteva weboldalán. A vetőmagok elérhetőségével kapcsolatban pedig a vállalat területi képviselőinél és szaktanácsadóinál érdeklődhetnek, akiknek az elérhetőségét itt találják.

Corteva Agriscience