Egy új készítmény a repce tavaszi gyomirtásához
A mögöttünk hagyott őszi szezon, ahogy lassan már megszokhatjuk, nem a rutin-műveletek időszaka volt. Nagy odafigyelést igényelt, hogy a talajelőkészítést, a vetést, növényvédelmi munkálatokat, a betakarítást a lehetőségekhez mérten időben el tudjuk végezni. A kelési egyenetlenségek, a hosszú száraz ősz, majd az októberben érkező esőzések nehezítették a munkákat.
Az igen csapadékszegény szeptember után az októberi csapadékmennyiség az ország nagy részén 100 mm feletti értékeket eredményezett. Ezzel 1901 óta a 14. legcsapadékosabb október lett, a sokévi átlag több mint duplája hullott le, amit az átlagosnál melegebb hónapok követtek. (forrás: OMSz).
Az enyhe és csapadékos évvége a gyomnövények újabb kelési hullámát eredményezte és elősegítette zavartalan fejlődésüket. Az őszi gyomirtásokat a korán elvetett repcékben többé-kevésbé sikerült elvégezni, a kezelések megfelelő hatékonyságúak voltak. A későbbi vetésekben először a szárazság, majd azt követően a rendszeres esőzések már hátráltatták a kezelések elvégzését. Rövid idő állt rendelkezésre a posztemergens gyomirtások elvégzésére. Az őszről megmaradt gyomfajok, a kora tavasszal csírázó „társaikkal” együtt, akadályozzák a repce tavaszi fejlődését és az oldalhajtások kialakulását, virágzásukkal megnehezítik a rovarkártevők elleni védekezést, amivel közvetetten is komoly termésveszteséget okoznak.