A melegigényes gyomok okozta kár repcében
Tudta, hogy ősszel a melegigényes gyomok akár 40.000 Ft/ha-os kárt is okozhatnak repcében?
Kiváló megoldás ellenük a Runway™, a valódi talaj- és levélen keresztüli hatású repce őszi gyomirtó szer.
Tudta, hogy ősszel a melegigényes gyomok akár 40.000 Ft/ha-os kárt is okozhatnak repcében?
Kiváló megoldás ellenük a Runway™, a valódi talaj- és levélen keresztüli hatású repce őszi gyomirtó szer.
A címben szereplő érdekes kijelentésre, kérdésre sokan legyintenek, mivel azt gondolják és vélik, hogy a nyári gyomokat majd az első fagyok elintézik és nem okoznak gondot. A probléma azonban ennél összetettebb. Az általunk elvégzett vizsgálatok eredményei azt igazolják, hogy igenis foglalkozni kell ezzel a kérdéssel.
Lássuk a tényeket.
A repce vetésének és kelésének időszakában nagyon gyakran meleg időjárás uralkodik (lásd 2015. óta minden szeptember az eddigi átlagosnál magasabb hőmérsékletet hozott). Ennek köszönhetően nem a klasszikus őszi gyomok (pásztortáska, ebszikfű, zsombor, stb.) kezdenek csirázni és kelni, hanem a melegigényes nyári gyomok. Ezek közé tartoznak a libatop-, disznóparéj-, szerbtövis-, keserűfű fajok, parlagfű, csattanó maszlag, selyemmályva, stb. Ezek ebben az időszakban már nem lesznek embernagyságúak (mivel érzik, hogy rövidülnek a nappalok), hanem 30-50 cm-es magasság elérésekor gyorsan virágoznak és magot érlelnek. Azonban addig számos gondot okoznak a repcének. Melyek ezek a problémák?
Sokan azt mondják, hogy az első fagyok elintézik ezeket a nyári gyomokat. Ez csak részben igaz. Részben azért igaz, mivel több gyomfaj rendkívül érzékeny a fagyokra. Pl. a csattanó maszlag, a disznóparéj fajok, selyemmályva, stb, amelyek már -0,5 oC esetén elpusztulnak. Azonban több faj csak az első komolyabb fagyok esetén tűnik el. Pl. a libatop fajok csak -3-4 oC esetén fagynak el, -1-2 oC után egy enyhébb időszakban tovább fejlődnek és gondot jelentenek.
A legnagyobb gond nem is ezzel van, hanem az első fagyok megérkezésével. Meteorológiai adatok bizonyítják, hogy ezek az első fagyok egyre később érkeznek. Miközben az 50-60-as években az első fagyos éjszaka szeptember végén-október elején volt (Mihály napi fagyok), manapság ez október végére vagy akár novemberre elejére tehető (1. ábra). Különösen a 2000-es években tolódott ki az első fagy időpontja, ami valószínüleg a klímaváltozásnak volt köszönhető. Tipikus példa az elmúlt 5 év ősze. Mind az öt évben az első fagy (-1-2 oC) október végén-november elején érkezett (már ahol érkezett), sőt, 2017-18 őszén november közepén-végén. Tehát a repce az elmúlt két évben 70-80 napot töltött melegigényes gyomok társaságában, sőt a libatop fajok akár 3 hónapig is a területen élhetnek és ezen időszakban tápanyagot és vizet vettek el a repcétől és azt megnyurgulásra késztették.
Mekkora ez a probléma?
Kísérleteink igazolták, hogy a nyári gyomok jelentős termésveszteséget képesek okozni. Azokban a parcellákban, ahol a nyári gyomok nem tűntek el a kezelések hatására, a december eleji értékeléskor a növények átlagban 7,5 cm-el voltak magasabbak (+18 %), míg a gyökérnyak vastagságuk 1,1 mm-el volt kisebb (-22 %), mint ahol nem voltak ilyen gyomok. Ez nem segítette az áttelelést. Ezekben a parcellákban a növények leveleik nagyobb részét vesztették el a tél során, mint más parcellákban. A legfontosabb különbséget a termésmérés során tapasztaltuk. A kezeletlen kontrollhoz képest a legjobb parcellákban a termés 390-470 kg/ha-al volt nagyobb a termés. Ez 9,4-11,3 % terméstöbbletet jelentett (2. ábra). Ha olyan kezeléshez hasonlítottuk a legjobbakat, ahol az őszi gyomok nem voltak, de a libatop és a csattanó maszlag megmaradt (jellemzően a metazaklór tartalmú készíményekkel kezelt parcellák), akkor a különbség 290-370 kg/ha volt (6,8-8,6 %).
Mit lehet tenni?
Olyan gyomirtó készítményt érdemes választani, amely egyben megoldja a melegigényes gyomok által okozott probémát, mellette nagyon jó levélen keresztüli és tartamhatással bír a hagyományos repce gyomok ellen is. Ilyen a piacon gyakorlatilag egyetlen van: a Runway™. Más metazaklór tartalmú készítményeknek nincs ilyen hatásuk, nem tudják megoldani ezeket a gyomokat, mivel a hatóanyagnak minimális hatása van mind talajon, mind levélen keresztül. A Belkar™-nak és az Ikarus™-nak van nagyon jó levélen keresztüli hatása ezen gyomok ellen, azonban tartamhatása nincs. Az előzőleg említett kísérletben a Runway hatására a csattanó maszlag és a fehér libatop illetve a pásztortáska is elpusztult és a termés 370 kg/ha-al volt nagyobb, mint a metazaklór tartlamú piacvezető terméknek. Ennek a terméstöbbletnek az értéke 40.000 Ft/ha.
A Runway™ három hatóanyagot tartalmaz. Az aminopiralid és a picloram felelősek a posztemergens hatásért. Az érzékeny kétszikű gyomok fiatal egyedei (2-4 levél) ellen kezelve tökéletes gyomirtó hatást érhetünk el, de akár bizonyos 6-8 leveles gyomok ellen is hatékonyak. A preemergens hatásért döntően a metazaklór felelős, bár kisebb részben mind az aminopiralid, mind a picloram fejt ki hatást talajon keresztül az érzékeny gyomokkal szemben. Ha a kezelést követő 2 hét alatt 10-20 mm csapadék hullik, akkor a három hatóanyag együtt biztosítja a tartamhatást és a tél beálltáig tartó gyommentes időszakot.
Runway™ hatása a repce őszi gyomnövényei ellen.
Miben jelentkezik ez?
Papp Zoltán
Herbicid termék menedzser
Corteva Agriscience